Kronane glave
Kralji in kraljice, cesarji, cesarice, faraoni in sultani … na različnih koncih sveta vladajo narodom že tisočletja.
Zapravljivi, pohlepni in brezčutni vladarji so bili osovraženi. Pametni, pošteni in pravični pa priljubljeni.
Nekdanji vladarji po svetu
Aleksander Veliki je pred več kot 2300 leti na ozemlju Grčije, Egipta in Azije ustanovil prvo svetovno državo na svetu. Bil je sijajen vojskovodja.
Znana je anekdota, kako je ukrotil divjega konja Bukefala. Njegov oče je trdil, da je to nemogoče. Aleksander pa je opazil, da se konj boji svoje sence, zato ga je obrnil proti soncu in ga z lahkoto zajahal.
Pred 2000 leti so – tudi pri nas – vladali rimski cesarji. Prvi je bil Gaj Oktavijan Avgust.
Avgust pomeni »vzvišeni«. Dokler je vladal on, so ljudje v rimski državi živeli v miru. Cvetela je tudi umetnost.
Na Kitajskem je s trdo roko vladal mogočni Čin Ši Huangdi. Uvedel je stroge zakone in tudi kazni.
Dal pa je tudi zažgati vse zvitke, ki so se mu zdeli neuporabni. Obsedeno je iskal napoj za večno življenje. Njegovo grobnico varuje neskončna vojska glinenih vojakov.
V Turčiji je pred 500 leti vladal Sulejman Veličastni.
V času njegovega vladanja je turška mornarica postala najmočnejša daleč naokoli.
Pred 300 leti je na Dunaju živela Marija Terezija. Vladala je veliki državi, tudi današnjemu slovenskemu ozemlju. Bila je pogumna in odločna. Imela je 16 otrok, trije se postali vladarji.
Njene odločitve še danes vplivajo na naše življenje. Odtlej morajo vsi otroci hoditi v šolo. Na naših krožnikih pa je pogosto krompir, ki je do takrat veljal za okrasno rastlino.
Bivališča vladarjev
Vladarji so pogosto živeli zelo razkošno. Mnogi kralji in kraljice so za svoje udobje porabili bogastvo svoje države. Nič manj razkošne pa niso bile njihove grobnice.
Versajska palača, ki si jo je dal zgraditi francoski kralj Ludvik XIV., velja za eno najlepših na svetu. Bila je pravzaprav mesto v malem. Imela je dvorno kapelo, operno dvorano in znamenito galerijo ogledal.
Veličastno grobnico Tadž Mahal v Indiji je dal pred 400 leti za svojo ženo zgraditi mogulski šah Džahan. Pravijo, da naj bi več kot tisoč slonov prinašalo marmor na gradbišče, kjer je delalo toliko delavcev, kot jih živi v manjšem mestu.
Pred 600 leti je cesar Jongle na Kitajskem dal zgraditi Prepovedano mesto. V to mesto, ki je sestavljeno iz 980 zgradb, ni smel vstopiti nihče brez dovoljenja.
Pred tremi tisočletji so v Egiptu vladali faraoni. Verjeli so v življenje po smrti, zato so si gradili veličastne grobnice. Najbolj znane so piramide. Največja je piramida faraona Keopsa. V njej je sobana, v kateri so skupaj s faraonom shranili tudi veliko dragocenosti.
Sodobni vladarji
Veliki Britaniji, Bruneju, Španiji, Maroku, Savdski Arabiji, na Švedskem, Norveškem, Japonskem in še kje še danes živijo monarhi (vladarji).
Elizabeta II. Britanska je trenutno vladarica z najdaljšo dobo vladanja na svetu. Ne vlada samo Veliki Britaniji, pač pa še 14 drugim državam sveta, npr. Kanadi, Avstraliji, Jamajki. Čeprav je njeno uradno prebivališče Buckinghamska palača v Londonu, kraljica veliko časa preživi v drugih gradovih.
Sultan Hassanal Bolkiah vlada v azijski državi Brunej že več kot 50 let. Živi v eni največjih palač na svetu: ima 1531 sob, 257 kopalnic, garažo za 110 avtomobilov in 5 plavalnih bazenov. Del njegove rezidence je tudi prekrasna mošeja.
Japonski cesar pripada najstarejši cesarski družini na svetu. Nima moči vladanja, je simbol države, tako kot npr. zastava ali himna. Živi v palači, ki je sestavljena iz več stavb in vil. Obdajajo jo čudoviti vrtovi, po katerih se lahko obiskovalci sprehajajo.
Članek je bil objavljen v Cicibanu, največkrat nagrajeni otroški reviji
Ciciban je legendarna, najbolj prepoznavna in največkrat nagrajena slovenska otroška mesečna revija. Polna domišljije in učenja, ustvarjanja in branja navdušuje šolarje od 1. do 3. razreda.
Več o reviji Ciciban >
Naročniki na dom prejmete 15 % popusta in brezplačno kodo za celoleten dostop do izbranih nalog na interaktivnem portalu Učimse.com.